Hírek

Elérhetőségek

Ipolydamásd díszpolgára

„IPOLYDAMÁSD DÍSZPOLGÁRA”


1. §
/1/ Ipolydamásd Község Képviselő-testülete megallapítja az „Ipolydamásd Község Önkormányzatának Díszpolgára” /a továbbiakban: díszpolgár/ címet (a továbbiakban: Díszpolgári Cím).
/2/ A Díszpolgári Cím annak a büntetlen előéletű, köztiszteletre érdemes polgárnak adományozható, aki kiemelkedő munkájával, életművével, példamutató emberi magatartása, helytállása alapján hozzájárult a község fejlődéséhez vagy a községen kívül (megyei, regionális, országos, nemzetközi) is általános elismerésre tett szert.
/3/ A Díszpolgári Cím adományozására Díszoklevélben kerül sor, amelyet a polgármester ír alá.
/4/ A Díszoklevelet a polgármester a nemzeti ünnepen vagy a Képviselő-testület által meghatározott időpontban – ünnepélyes keretek között, általában nyilvánosan – adja át a jogosultnak.
2.§
/1/ A Díszpolgári Címet a Képviselő-testület – évenként legfeljebb két személy részére – adományozhatja.
/2/ A Díszpolgári Cím posztumusz is adományozható. Posztumusz adományozás esetén a Díszoklevelet a következő sorrend szerinti hozzátartozók veszik át:
a/ túlélő házastárs, b/ gyermek, c/ szülő.
/3/ Amennyiben a posztumusz díj átvételére illetékes személy nem állapítható meg, a Képviselő-testület az adományozásról rendelkező határozatásban dönt az illetékes személyről is, aki a díjat átveheti.
3. §
/1/ Díszpolgári Cím adományozására Ipolydamásd község illetékességi területén állandó vagy ideiglenesen bejelentett lakcímmel rendelkező bármely választópolgár tehet javaslatot a
melléklet szerinti javaslati íven. Egy javaslati íven több személy is tehet ugyanarra a személyre javaslatot.
/2/ Az /1/ bekezdésben tett javaslat a Képviselő-testület jelölés tárgyában hozott döntéséig, de legfeljebb az előterjesztésétől számított 1 évig hatályos. A Képviselő-testület valamennyi javasolt személy tekintetében szavazással dönt a tekintetben, hogy a jelöltek közé a javasolt személy felvételre került-e.
4. §
/1/ A Díszpolgári Cím megszűnik:
- közügyektől eltiltást kimondó bírósági ítélet jogerőre emelkedésével, - Képviselő-testületnek a visszavonás tárgyában hozott határozat alapján.
/2/ A Képviselő-testület a Díszpolgári Címet visszavonhatja, ha a díszpolgár arra érdemtelenné válik.
/3/ A Képviselő-testület a Díszpolgári Címet megsemmisíti, ha adományozására jogszabályba ütköző módon került sor.
/4/ A /2/ bekezdése alapján érdemtelennek tekinthető különösen az a díszpolgár:
- akinek szabálysértési felelősségét szándékos magatartása miatt megállapították, - akit a bíróság szándékosan bűncselekmény miatt pénzbüntetésre vagy ennél súlyosabb büntetésre ítélt, - aki az önkormányzattal vagy szerveivel szemben fennálló fizetési kötelezettségét határidőre – ismételt írásbeli felhívás ellenére – sem teljesítette.
/5/ A /2/ - /3/ bekezdésében foglaltakra a 3.§ foglaltak megfelelően irányadók azzal, hogy a megsemmisítés iránti eljárást a jegyző is kezdeményezheti.
5. §
/1/ A díszpolgári személy önéletrajzát és arcfényképét – az érintett személy beleegyezése esetén – nyilvántartásba kell venni.
/2/ Törekedni kell arra, hogy a díszpolgárok munkásságát a falu lakossága és az utókor megismerje, az példamutató értékként szolgáljon a jövő nemzedékének.
/3/ A díszpolgár fényképét és publikus életrajzát – beleegyezésével – a község könyvtárban – erre kialakított falrészen – el kell helyezni.
6. §
/1/ A díszpolgárt a hivatalos községi ünnepi rendezvényekre meg kell hívni.
/2/ A díszpolgárt a Képviselő-testület ülésein részvételi jog illeti meg, amely alapján jogosult a napirenddel kapcsolatban felszólalni.
/3/ A díszpolgár részére – határozattal – a Képviselő-testület további jogosultságot vagy kedvezményt is megállapíthat.